Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (1)
- (12)
- (7)
- (1,223)
- (55)
- (16)
Quantity
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (108)
- (147)
- (11)
- (110)
- (1)
- (50)
- (102)
- (25)
- (62)
- (22)
- (8)
- (1)
- (3)
- (10)
- (82)
- (33)
- (10)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (11)
- (25)
- (5)
- (113)
- (2)
- (28)
- (48)
Target Species
- (1)
- (2)
- (97)
- (51)
- (9)
- (9)
- (16)
- (1)
- (11)
- (32)
- (40)
- (2)
- (607)
- (5)
- (17)
- (79)
- (15)
- (2)
- (1)
- (79)
- (289)
- (18)
- (1)
- (41)
- (17)
- (2)
- (12)
- (5)
Isotype
- (1)
- (135)
- (686)
- (197)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (105)
- (53)
- (64)
- (27)
- (10)
- (6)
- (1)
- (1)
Classification
- (3)
- (1,170)
- (111)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
526
–
540
of
11,644
results
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fd |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 4-5mg/mL BSA and 0.02% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG Fd. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6045 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Bovine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified bovine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BIG10-123.1 |
| Content And Storage | -20°C or -80°C if preferred |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01834, P01857, P01859, P01860, P01861, P01876, P01877, P0CG04 |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 4.0 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | HCAK1; IgA1; IgG3; IGHA1; IGHA2; IGHG1; IGHG2; IGHG3; IGHG4; IGKC; IGKCD; IGLC; IGLC1; immunoglobulin heavy constant alpha 1; immunoglobulin heavy constant alpha 2 (A2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); immunoglobulin kappa constant; immunoglobulin lambda constant 1; Km |
| Gene | IGHA1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494, 3500, 3501, 3502, 3503, 3514, 3537 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4D6 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.6 mg/mL |
| Antigen | Canine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified canine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | DIG12-223.3 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Monkey |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| Antigen | Monkey IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Rhesus monkey IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4D8.B10 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat Kappa Light Chain Secondary Antibody, FITC
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Rat Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 4-5mg/mL BSA and 0.02% sodium azide |
| Immunogen | Pooled rat serum IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | OX-12 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 3.84 mg/mL |
| Antigen | Canine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Canine IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 2A2 |
Mouse anti-Rat IgM Heavy Chain Secondary Antibody (HIS40) [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Paraffin) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 κ |
| Research Discipline | B Cell Development and Differentiation Markers, Immunology |
| Antigen | IgM Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A or G purified |
| Gene Alias | Constant region of heavy chain of IgM, Ig Mu Chain C Region BOT, Ig Mu Chain C Region GAL, Ig Mu Chain C Region OU, immunoglobulin heavy constant mu, Immunoglobulin mu chain |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Rat IgM |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HIS40 |
Light chain Mouse anti-Rabbit, Biotin , Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Feline Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified feline immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | FIG10-118.1 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Feline Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified feline immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | FIG10-102.8 |
Mouse anti-Human IgG Fc Secondary Antibody (MK 1 A6) [Janelia Fluor 525], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Janelia Fluor 525 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human IgG-kappa myeloma protein. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | TB28-2 |